ČEREŠNIČKA, ČI ZLATÝ KLINIEC

alebo VRABČÁK, ČI ANJEL?

Konfety, prskavky, ohňostroj, narodeninová torta… Tak tieto veci (snáď okrem tej torty) na DIVADELNEJ CHALUPKE nebudú, napriek pätnástemu výročiu. Ale na tej torte bude určite krásna červená, šťavnatá, orosená a chutná čerešnička. Do Brezna prichádza zahraničný hosť – Městské divadlo z Brna, ktoré už niekoľko rokov patrí k tej najprogresívnejšej scéne v Českých zemiach. Všetci, ktorí prídete získate veľký divadelný zážitok, ktorý by ste si nemali nechať utiecť.

 

Městské divadlo Brno pozostáva z dvoch sekcií – činohernej a muzikálovej. A z repertoáru divadla zaradila dramaturgia „chalupky“ inscenáciu o dvoch veľkých divách svetového šoubiznisu. O osudoch, láskach, povahách, vzostupoch a pádoch Vrabčiaka – EDITH PIAF  a Anjela – MARLENE DIETRICH počul snáď každý. Prvá si podmanila celý svet svojim očarujúcim hlasom a šansónmi.

Prežila dojemný životný príbeh naplnený všetkým možným, no najmä obrovskou túžbou po skutočnej láske, druhá očarovala svet svojou krásou, eleganciou, uhrančivým pohľadom a patrila k prvým európskym herečkám, ktoré sa dokázali presadiť v Hollywoode. Prvá vždy prepadne svojej láske a svojim citom, druhá strieda mužov ako svoje roby a nezastiera svoj cynický pohľad na romantiku. Prvá zomiera ako štyridsaťsedem ročná a celý svet trúchli za ňou, totálne vysilená, druhá sa dožila úctyhodných deväťdesiat rokov, ale rodné Nemecko ju považuje za zradkyňu. Dve celkom rozdielne dámy však dokázali nájsť spoločný tep, témy a dokonca aj spoločnú lásku.

Inscenácia Vrabčák a Anděl bude nabitá takmer identickými evergreenmi

Hru VRABČÁK A ANDĚL napísal David Winterberger a jej premiéra sa uskutočnila v roku 2014 vo viedenskom Burgtheatri a vyslúžila si odzbrojujúci úspech. Možno aj preto, že počas predstavenia zaznie (vždy naživo) takmer dvadsiatka nesmrteľných piesní oboch umelkýň. Premiéra v Městskom divadle Brno sa uskutočnila v českej premiére o rok neskôr 7. novembra. Režijnú koncepciu priniesol riaditeľ a umelecký šéf divadla. Hudobné vedenie mal na starosti Karel Cón a réžiu prevzal Igor Ondříček.

Na breznianskom javisku uvidím v hlavných úlohách HANU HOLIŠOVÚ ako Vrabčiaka a KATARÍNU MIKULOVÚ v úlohe Anjela. Hana Holišová sa narodila do hudobníckej rodiny, takže jej životná dráha sa dala predpokladať. Jej stvárnenie Edith dosahuje vysokú úroveň hereckého a speváckeho výkonu. Určite aj vám, tak ako všetkým divákom, bude behať mráz po chrbte pri identickom výraze pri interpretácii šansónov Piaf vrátane finálneho Non, je ne regrette rien. Samozrejme, že výborne jej kontruje slovenská herečka Katarína Mikulová, ktorej Marlene nesie v sebe veľkú noblesu a šarm.

Katarína Mikulová a Hana Holišová ako Marlene a Edith
Edith Piaf v podaní Heleny Holišovej

Keď som zámerne vypichol, že jedna z herečiek v hlavnej postave je Slovenka, bolo to pre to, že v inscenácii si zahrá aj na breznianskej scéne ešte jedna slovenská herečka BARBORA REMIŠOVÁ. Prečo ju spomína a som tak trochu osobnejší? Pretože pred desiatimi rokmi sa toto milé, drobné dievčatko zúčastňovalo na súťaži organizovanej Stredoslovenským osvetovým strediskom (ako aj Divadelná Chalupka), Sárova Bystrica. Skúšala to ako mladá moderátorka a keďže som si práve Barborku všimol a zapamätal som si ju (nestáva sa to všetkým zo súťažiacich), neodolal som a prinášam Vám krátky rozhovor s ňou, nielen o inscenácii VRABČÁK A ANDĚL. 

Barbora Remišová na scéne

MK

Barborka, viem, že od tvojho účinkovania v súťaži mladých moderátorov sa v tvojom živote veľa zmenilo. Aké boli tie krôčky k tvojej premene na úspešnú mladú muzikálovú herečku?

BR (iniciály herečky, nie EČV Brezna)

Neviem, či sa možem označiť za úspešnú, ale pokiaľ sa za úspech považuje fakt, že sa človek živí tým, čo miluje, tak áno..:) Celé to možno nakopla práve súťaž Sárova Bystrica, ktorej som sa zúčastnila ešte ako študentka Považsko Bystrického gymnázia. Po strednej škole som teda začala študovať muzikálové herectvo na JAMU v Brne a v poslednom ročníku som už dostala možnosť stáť na javisku Mestského divadla Brno. Dnes tam stojím sedem rokov a stále je to krásne, nové, obohacujúce… Okrem Brna mám možnosť účinkovať aj v Ostrave. Učím sa každý deň. Neviem si predstaviť, že by som robila niečo iné.

Barbora Remišová – ťažký život herečky 🙂

MK

Vaše divadlo je veľa dní na úspešných cestách aj po rôznych prestížnych európskych scénach. Písala si mi však, že sa do Brezna veľmi tešíte. Čo očakávate od tohto účinkovania na našom festivale?

BR

Myslím si, že možem aj za svojich kolegov povedať, že divadelné zájazdy sú pre nás ako osviežujúci výlet- iné divadlo, javisko, zákulisie… Taktiež každé publikum má svoju vlastnú energiu, ktorá keď medzi nami funguje, tak je to nepopísateľný zážitok. Verím, že presne tak to bude aj v Brezne. 

 

 

Kroky muzikálových hercov vedú na Brodaway

Čo sa týka konkrétne zájazdov na Slovensko, tie ja osobne prežívám ešte emotívnejšie, pretože nech ideme kamkoľvek, idem predsa hrať „domov“ a to ma vždy tak nejak hreje…

MK

Prečo by si odporučila našim breznianským divákom navštíviť vaše predstavenie?

BK

Predstavenie Vrabčák a anděl je unikátne nakuknutie do súkromia dvoch obrovských ikon- Edith Piaf a Marlene Dietrich a ich vzťahu… Nakoľko je príbeh pravdivý a do akej miery zapracovala fantázia autora, to vedia asi len ony dve…

Okrem toho je naše predstavenie nabité ich nádhernými skladbami v originálnom jazyku a v podaní živej kapely. No… Myslím si, že diváci by si Vrabčáka určite nemali nechať ujsť…a anděla už vobec nie 🙂

Momentka z predstavenia (v pravo Barbora Remišová)
V úlohe Marlene Dietrich sa v Brezne predstaví iná herečka Městského divadla v Brne - Ivana Vaňková. Tiež Slovenka

No a na záver rád zopakujem Barborkine slová, lebo aj ja si myslím, že by ste si Vrabčáka určite nemali nechať ujsť… a Anděla už vobec nie. Preto sa teším, že sa na záver inšpiratívneho festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA v piatok 20. septembra stretneme v sále MsDK v Brezne a spoločne sa necháme unášať príbehom EDITH PIAF a MARLENE DIETRICH.

 

                                                                                              Maroš Krajčovič