ČLOVEK SA NARODÍ A ZOMRIE… A MEDZITÝM? CHCE LÁSKU, ZÁŽITKY A…

alebo VEČERY S DIVADLOM NA BREZNIANSKEJ SCÉNE

               Ak si otvoríte stránku divadelného súboru Jána Chalupku, tak na hlavnej stránke vám padne do oka otázka „Kto sme?“ a pod tým je graficky naznačené, že OCHOTNÍCI. Áno, náš festival dáva priestor hlavne ochotníkom. Ich predstavenia bú tvoriť základ aj tohoročnej ponuky, z ktorej, ako sa domnievame si bude môcť vybrať každý. Budú zastúpené rôzne žánre – veselé, poetické, hudobné, aj dramatické, až provokatívne. Dnes sa teda budeme venovať a ponúkať do vašej pozornosti predstavenia ochotníkov.

          Na úvod spomenieme dva tituly z ponuky pre dospelých, ktorým sa budeme venovať v samostatných článkoch. Prvé z predstavení v synagóge bude patriť poľskej herečke Magdalene Bochan Jachimek, ktorá sa nám predstaví v šťavnatej a vtipnej monodráme s témou materstva MAMY PROBLEM. Na záver festivalu vystúpi tiež zahraničný profesionálny hosť muzikálové Městské divadlo Brno so svojim veľmi úspešným titulom VRABČÁK A ANDĚL, kde si okrem príbehu Edith Piaf a Marlene Dietrich budete môcť vypočuť najväčšie šansóny v podaní Hany Holišovej. O oboch predstaveniach teda ešte prinesieme bližšie informácie.

Andrej Kabáč ako Jeppe z vršku

Prvý festivalový večer naplnia členovia Medzibrodského kočovného divadla s inscenáciou JEPPE Z VRŠKU. Je to komédia v piatich dejstvách z pera nórsko-dánskeho dramatika, prozaika a osvietenca, ktorý dostal prívlastok „škandinávsky Molliere“. Medzibroďania sa vyprofilovali svoj už rozpoznateľný „kočovný“ štýl, plný radosti z hrania divadla. Úspešne dokážu túto svoju radosť preniesť na obecenstvo. Tak ako aj v iných inscenáciách okorenia svoje príbehy aktuálnymi songami, živými zvukovými efektami, výtvarnými prvkami. A inak to nie ja ani v hre JEPPE Z VRŠKU. Režijnú taktovku prebral po prvýkrát Juraj Haviar. Túto komédiu si vybral z viacerých dôvodov. Na jednej strane je to pobaviť diváka, ale nie lacnými „fórikmi“. Skôr chcel so súborom využiť aj hĺbku Holbergovho textu a hlavne preobliecť klasiku do súčasného šatu. Príbeh alkoholika a lenivca Jeppeho, ktorý je dennodenne bitý za svoju povahu. Jedného dňa sa však jeho život obráti o 180 stupňov, keď sa stane hračkou v rukách mocných. Režisér pri rozhovoroch o hre veľmi sugestívne rozpráva o konflikte hry. „V prípade Jeppeho je veľmi silná otázka. Kde sa láme charakter týraného človeka, ktorý sa dostane k moci a sám sa stáva tyranom? Je to veľmi tenká hranica,“ vášnivo hovorí Haviar. Nebudeme
však zbytočne predbiehať dej a necháme na hercoch aby vám svoj príbeh
vyrozprávali. 

Keď sa z týraného stane tyran alebo Jeppe z vršku

Určite však môžeme už teraz povedať, že režisérova voľba hlavného predstaviteľa bola veľmi presná. Andrej Kabáč z roka na rok herecky rastie, čo dokazuje aj v roly Jeppeho. Za svoje výkony získal nejedno ocenenie za najlepší mužský herecký výkon. Inscenáciu vhodne dopĺňa aj hudba a pesničky, v Brezne dobre známeho Tomáša Pohorelca. Naša ponuka je teda jednoznačná. Prísť v stredu, 18. septembra 2019 o 19.30 do breznianskej sály MsDk bude veľmi príjemne strávený čas s divadlom.

 

 SĽUBY SA SĽUBUJÚ…

            Vo štvrtok si prídu na svoje milovníci čistého slovenského divadla. Hriňovkí ochotníci už na našom festivale tiež hrali a zaslúžene si vyslúžili potlesk a vďaku breznianskeho publika. V tejto sezóne sa inšpirovali hrami významného slovenského dramatika a spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. V inscenácii Hriňovského divadla s názvom SĽUBY, ktorá je zložená z dvoch častí a dvoch samostatných príbehov. Oba príbehy sú o láske, bolesti, túžbe v kontraste s tradíciou,  zvykmi a z neprajnosti okolia. Také jednoduché otázky o bežnom vnútornom prežívaní každého človeka.  Režisérka Janka Sekerešová viedla svojich 

svojich zverencov veľmi príjemným spôsobom a skutočne sa jej podarilo veľmi čisto a presvedčivo rozprávať o túžbach žiť svoj život zmysluplne, napriek nepriazni okolia. V prvom obraze prináša láska z minulosti novú radosť a nádej na právo na lásku. Ako to však býva, prebudená ľúbosť a šťastie narazí na tlak okolia a mení sa na strach a zúfanie. Aj v druhom príbehu je na začiatku veľký sľub zamilovaných a odhodlanie dodržať ho napriek odchodu milého na vojnu. Počkať na svoju lásku a dúfanie však môže byť veľmi bolestivé a také nekonečnééééé… Hriňovské divadlo veľmi úspešne reprezentovalo so svojimi SĽUBMI náš kraj aj na celoštátnej prehliadke a toto predstavenie je prísľubom príjemného večera aj na Divadelnej Chalupke.

SĽUBY Hriňovských divadelníkov, v strede režisérka Janka Sekerešová
Podarí sa dodržať vypovedané sľuby počas rozlúčenia?

ALFA A OMEGA SÚČASNOSTI

            Michala Vidana, člena Divadla Homo Fuge z Púchova si pravidelní návštevníci Divadelnej Chalupky tiež môžu pamätať. Toto divadlo vždy prináša na scénu zaujímavé tituly, ako bol napríklad Sir Halewyn, či Čakanie na Godota. Aj v tejto sezóne siahli po texte významného rakúskeho autora Petra Handkeho PODZEMNÉ BLUES.

Vo štvrtok sa v synagóge ocitneme v podzemí v príbehu Divokého Muža, ktorý zdanlivo bezcieľne cestuje metrom… Spŕška kritiky, atakov a útočného vysmievania svojim spolucestujúcim. Vysmieva sa všetkým a všetkému, verí iba kráse. Jeho agresii neunikne nikto… Že to znie hrozne? Taká je doba a takí sú ľudia v nej. Sebastrední, nepríjemní, sebeckí… Schladí ho Divoká Žena, ktorú stvárňuje mladá a nádejná režisérka Lucka Panáčková, ktorá k nemu pristúpi a nastaví mu zrkadlo. Hra odhaľuje nezmyselnosť takéhoto ľudského konania. Divák si počas hry, ale aj po nej a ak je k sebe úprimný uvedomí sám seba. Určite si nenechajte utiecť Homo Fuge, Michala Vidana a ich Podzemné Blues.

Herecké umenie protagonistu Divadla Homo Fuge Michala Vidana spoznáme aj v hre Podzemné Blues

Veríme, že ponuka večerných predstavení bude zaujímavá a aspoň trochu sme vzbudili vašu zvedavosť, aby ste po tri septembrové dni strávili v spoločnosti tých, ktorí na otázku „Kto ste“ hrdo odpovedia, že sú OCHOTNÍCI.

 Maroš Krajčovič