DIVADELNÁ PÁRTY S PÄTNÁSTIMI SVIEČKAMI

alebo OBČIANSKY PREUKAZ PRE OVEČKU

Veľa hostí, krásne róby, šperky, sviatočný pocit v duši. Torta, sviečky, radosť v očiach, prskavky, konfety, ohňostroj bubliniek zo šampanského. Slávnostné prípitky, objatia, darčeky, potriasanie rúk. Drobnosti, bez ktorých sa nezaobíde ani jedna narodeninová oslava. Príbeh každej vydarenej oslavy sa hlboko zapíše do pamäte oslávenca. A keď má krásnych pätnásť, tak o to viac. Oslávenec má za sebou detské nemoci, má pocit, že už všetko vie a vykročil k dospelosti. Prvá etapa života sa spečatí získaním Občianskeho preukazu. Ale len v prípade, že ste ľudská bytosť. Ale čo s takým jubilujúcim festivalom a jeho maskotom? Môže dostať čierna ovečka Občianku?

Stredoslovenské osvetové stredisko, Mesto Brezno a Divadelný súbor Jána Chalupku vás všetkých pozývajú na narodeninovú oslavu inšpiratívneho festivalu s medzinárodnou účasťou DIVADELNÁ CHALUPKA. Sviatok divadelného umenia na Horehroní vypukne tradične v druhej polovici septembra od stredy 18.9.2019 do piatka 20.9.2019. Program bude určite zaujímavý a bude si z čoho vyberať. Našou ponukou sa budeme uchádzať o vašu priazeň nielen v sále MsDK, ale aj v synagóge a v tomto roku aj v mestskom parku. Bohatá ponuka čaká aj deti, ktoré navštívime priamo v škôlkach a ponúkneme im aj veselé i vážnejšie príbehy. Podobne budú na tom aj stredoškoláci. A čo všetko ponúkneme?

SYNAGÓGA – MESTSKÝ PARK

            Prvý deň bude patriť synagóga dvom manželom, umelcom z Poľska. Tvorbu dramatika Szymona Jachimeka predstavíme v slovenskej premiéry jeho hry v podaní ŠM DSJCH a ZUŠ Brezno pod názvom JEREMY VYRÁSTOL Z LOL. Podvečer sa predstaví jeho manželka, herečka Magda Bochan Jachimek v rozkošnej a vtipnej monodráme MAMY PROBLEM (Máme problém), ktorá je tiež zo Szymonovej autorskej dielne.

            Vo štvrtok dopoludnia bude synagóga pripomínať obyčajnú triedu v škole. Čo všetko sa môže udiať počas hodiny, keď náhle ochorie učiteľ a nemá kto suplovať? Do takej hodiny nás vtiahne Divadlo Tribunalis z Liptovského Mikuláša. Hra ŠTEFÁNKA je „hustá“. Aj podvečerné predstavenie PODZEMNÉ BLUES bude „husté“ v podaní skvelého Michala Vidana z Divadla Homo Fuge z Púchova. Michala si určite budete pamätať z predošlých ročníkov festivalu v hrách Sir Hallewyn a Čakanie na Godota. Inak často sa objavuje aj v televíznych seriáloch.

            Piatkove dopoludnie bude patriť nádejnej herečke z Akadémie umení v Banskej Bystrici Kataríne Sačkovej v inscenácii hry Katky Hitzingerovej SLOvá BODAjú.

         A piatok podvečer sa váš záujem môže presunúť do Mestského parku, kde vás zabaví dvojica hercov Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec (inak členovia Medzibrodského kočovného divadla), ktorí zahrajú jarmočne ladenú hru LEGENDA (JÁNOŠIKOWA?).

SÁLA MsDK

            Sála MsDK je tradične hlavnou festivalovou scénou. Dopoludnia bude patriť divadlám predstaveniam pre deti a mládež. Divadlo Šesť Pé z Partizánskeho určite osloví mladé publikum s hrou na motívy kultového spisovateľa J.D.Schlesingera pod názvom ZA POKUS TO STOJÍ. Druhé dopoludnie bude spojením dvoch divadiel DDS Atď. zo ZUŠ Z. Parákovej v Žiari n. Hronom a ukrajinského mládežníckeho divadla „Malý princ“ z Paláca detí a mládeže z mesta Rivno. Spoločný menovateľ tohto dvoj predstavenia budú osoby režiséra Petra Luptovského a dramatura Maroša Krajčoviča. Žiarčania zahrajú príbeh SMÚTOK ZA JOHNOM LENNONOM plný slávnych pesničiek skupiny Beatles. Mladí Ukrajinci si s chuťou zahrajú príbeh na motívy humoresky Iľfa a Petrova DRUHÁ MLADOSŤ

V piatok sa majú na čo tešiť najmenší diváci, ktorí sa budú môcť pobaviť s hercami Bábkového divadla Žilina v známom príbehu ŠKAREDÉ KÁČATKO.

Smútok za Johnom Lennonom - Inscenácia plná energie, nadšenia a dobrej hudby
Druhá mladosť – humor z Ukrajiny v inscenácii „Divadla Malý princ“

Večerné predstavenia budú tiež rôznorodé. Prvou bude veľmi úspešná komédia Medzibrodského kočovného divadla JEPPE Z VRŠKU. Druhý večer oblažia milovníkov slovenskej klasiky dva príbehy J.G.Tajovského v podaní Hriňovského ochotníckeho divadla v príjemnej inscenácii s názvom SĽUBY.

Vrabčák a Anděl – v hlavných úlohách Hana Holišová a Kateřina Mikulová

Čerešničkou na narodeninovej torte bude predstavenie zahraničného hudobného profesionálneho súboru Městského divadla Brno. Vybrali sme pre vás muzikál VRABČÁK A ANDĚL,

Okrem osudov dvoch nezabudnuteľných svetových hviezd Edith Piaf a Marlene Dietrich bude predstavenie aj ohňostrojom takmer dvadsiatich najznámejších evergreenov. Bude vám behať mráz pri výkonch Hany Holišovej nielen hereckých, ale aj s identickým výrazom pri interpretácii šansónov Edith Piaf až po finálnu pieseň  Non, je ne regrette rien. Táto inscenácia patrí v Česku k veľmi úspešným a divadlo ju má v repertoári už roku 2015. 

Takže už viete, čo vám ponúkame a budeme naozaj radi, ak naše pozvanie na oslavu pätnástky príjmete.

Váš

Maroš Krajčovič

dramaturg festivalu