Majú radi Divadelnú Chalupku, srandu a platné víza

Majú radi Divadelnú Chalupku, srandu a platné víza
alebo
Vojvodinskí Slováci sa vracajú do Brezna

„Kedysi dúškom píjali sme vás nápoje slávne, korunované vinetami, na ktorých všetky reči sveta svietili ako drahokamy…“. Úvodné slová Janka Smreka z básne Baccardi vystihuje nielen oblasť ušľachtilých nápojov, ale najmä to, že všetky reči sveta svietia, ako drahokamy aj v divadelnom svete. Áno, pri čítaní slov na vinetách nápojov nie je veľká jazyková bariéra. V divadle je to už ťažšie, hoci jeho reč je univerzálna. Nemusím rozumieť čo postava hovorí, no napriek tomu rozumiem jej deju, duševnému rozpoloženiu, vzťahom. A vzťahy sú dôležité nie len na javisku, ale najmä v živote. Aj preto dramaturgia Stredoslovenského osvetového strediska pozýva takmer každý rok aj zahraničných hostí. Aby sa tá jazyková bariéra potlačila, do Brezna prichádzali divadelné súbory z Čiech, zo srbskej Vojvodiny, kde žije veľmi silná slovenská pospolitosť, ale aj Slováci z Maďarska a vlani sme si „bezbariérovosť“ vyskúšali aj s Poliakmi.

momentky z predstavenia ÚPLNÝ GOGOĽ v podaní Divadla VHV z Báčskeho Petrovca

Na breznianske javiská sa radi vracajú členovia z Divadla VHV z Báčskeho Petrovca v srbskej Vojvodine. Videli sme ich od prvého ročníka veľa krát. Napríklad nás prišli poučiť o škodlivosti fajčenia, vyznali sa k svojej krajine a predviedli ódu na rovinu, ale predstavili sa aj s hrami zahraničných autorov. Minulý rok nám zostali neverní, hoci pozvanie dostali. Ale ruku na srdce. Pozvanie na festivaly v Latinskej Amerike by som aj ja vymenil za festival, na ktorom som už účinkoval. Ale tento rok bolo naše pozvanie prijaté.

Tentokrát siahli Petrovčania po klasike – Gogoľova ženba býva na neprofesionálnej scéne  obyčajne tutovkou. VHV by však nebolo VHV, keby nevymyslelo niečo čo sa vymyká priemeru. Aj v inscenácii ÚPLNÝ GOGOĽ prinášajú na divadelné dosky odľahčenú komédiu, ktorej zámerom je pobaviť diváka a odviesť ho od  každodenných starostí. Nechali sa inšpirovať pražskými humoristami stand-up komédií, ktorí pôvodnú drámu nazvali „Gogoľ na Stojáka“ (stand up – poznámka autora).

Petrovčania zvolili formu malých javiskových foriem – jednoduchá scéna, štylizovaný kostým a odľahčené herectvo. No a hlavne robiť si „srandičky“ z večne pretrvávajúcich pomerov. Humorná zápletka ponúka pestrosť charakterov, bažiacich po majetku, rozdielnosť medzi mužským a ženským prístupom k životu, egoistickej láske samého k sebe, neustáleho striedania partnerov vedúceho k idealizovaniu si partnera pre manželstvo a pod. Pokiaľ budú existovať tieto dva ľudské póly, budú mať divadelníci stále o čom hrať. Napriek všetkým moderným gender teóriám a praxi. Skutočnosť je taká, že samotná existencia princípu muž vs. žena  a ich prirodzená  rozdielnosť ich stáročia núti, že museli, musia a budú musieť spolu jestvovať a žiť. A možno ani nie, že musia. Jednoducho chcú (veď čo iné im zostáva – protiklady sa priťahujú, poznámka autora). Aj preto je táto inscenácia prísľubom dobrej divadelnej zábavy.

Inscenáciu s petrovskými ochotníkmi naštudovala mladá režisérka Marína Dýrová. Produkčne, ako aj ostatné hry uvedené aj v Brezne zabezpečil Jano Černák. Ako hovorí v mene celého súboru: „… do Brezna chodíme ako domov. Hoci žijeme na rovine, máme radi vôňu našich slovenských hôr. Na zdravie!“, povie a zodvihne pohárik s pravou slovenskou borovičkou. „Aj toto je naša domovina :). V tom nápoji cítime tú horu“. Aj my sa tešíme, že si s našimi hosťami opäť pripijeme, ale najmä na ich predstavenie v synagóge v piatok 21. septembra 2018 o 17.30.

Milí čitatelia, pred dvoma týždňami sme vám položili prvú otázku v našej súťaži o VIP vstupenky na všetky večerné predstavenia pre dve osoby. Z odpovedí sme v prvom kole vyžrebovali a víťazkou sa stáva Slavka Pohančaníková. Gratulujeme. Víťazku prosíme, aby nám napísala odkaz na našej facebookovej stránke, aby sme jej mohli cenu odovzdať. V súťaži pokračujeme aj v tomto týždni. Okrem správnej odpovede je potrebné splniť nasledujúce podmienky aby ste boli zaradení do žrebovania: dajate udalosti  Divadelná Chalupka 2018 „Páči sa mi“, je potrebné ju zdieľať na svojom profile a potvrdiť svoju účasť na podujatí. Dnešná otázka znie: Ktoré detské divadlo už na našom festivale účinkovalo aj v minulosti?

Výsledky súťaže sa dozviete na stránkach MY Horehronie a na www.divadelnachalupka.sk a facebookovej stránke 4. 9. 2018.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu