Majú radi príbehy, v ktorých o niečo ide

Majú radi príbehy, v ktorých o niečo ide
alebo
Dospelí ochotníci na breznianskom javisku

Ochotníci, neprofesionálni divadelníci, amatérski herci – to všetko sú prívlastky pre vzácnych ľudí, ktorí okrem obyčajného života prepadli koníčku zvanému divadlo. Osedlali si ho a snažia sa ho skrotiť. Zabavia spoluobčanov napr. na Vianoce, Veľkú noc, výročie obce. Chodia hrať predstavenia po svojom okolí a prinášajú radosť, zábavu aj zamyslenie. Majú možnosti predstaviť sa na mnohých prehliadkach a súťažiach, kde sa vystavujú kritike odborníkov v porotách (nie vždy sa im to páči). Aj keď si povedia, že na súťaž viac nepôjdu, v novej sezóne pripravia ďalšiu inscenáciu a opäť idú s kožou na trh. A keď v Stredoslovenskom stredisku vznikala pred 16 rokmi myšlienka vytvoriť nový festival, organizátori si povedali, že nechcú žiadne poroty, žiadne hodnotenia: „Vyberieme si to čo sa nám páči a festival postavíme na priateľských stretnutiach a dobrej nálade.“ A bola to dobrá voľba.

Niekedy sa treba poradiť. Ria a Petr Mészarošovci v divadelnej poradni pre manželov.

K súborom, ktoré prijalo pozvanie už na prvý ročník patrí aj CELKOM MALÉ DIVADLO, ktoré za tých štrnásť rokov zmenilo trikrát svoje pôsobisko. Začínali v Leviciach, potom mali lepšie podmienky v Žemberovciach a nakoniec sa usadili v Starom Tekove. Okrem toho, že vedia robiť divadlo, obyčajne sú len dvaja. Veď sú manželia Ria a Peťo. V ich podaní sme videli viaceré inscenácie – vážnejšie o Johanke z Arcu, o Helverovej noci, o Anne Karenine a veselšie o návšteve mladej dámy, či tri príbehy z výťahu. Na štrnásty ročník sme ich pozvali s úsmevným, takmer kabaretom (ako to sami nazývajú). Pribudlo pár muzikantov, lebo Ria s Peťom všetko nestihnú. A nasledujúci podtitulok je jedna z mnohých otázok, ktoré kladú diváci hrajúcim manželom…

AKO SI NÁJSŤ SEXI CHLAPA, KTORÝ NIE JE LENIVÉ PRASA?

Nevera patrí k životu ľudského rodu. Psychológovia hovoria, že je to normálny jav a štatistiky spomínajú, že muži a ženy majú v tomto zmysle remízu. Jeden si užije a druhý si trhá vlasy. Že to poznáte, alebo sa vás to netýka? Niet lepšieho dôvodu navštíviť odľahčený kabaret MANŽELSKÁ PORADŇA, v ktorej sa nám prestavia Ria a Petr Mészarošovci s kapelou Implantáty. A po predstavení môžete protagonistom položiť aj vy svoju otázku. Na všetko sa dá pozerať s humorom a nadhľadom.

HUGO MIERI DO BREZNA – PRIVÍTAJÚ HO HUGÁNI V PLNOM POČTE?

Predošlé divadlo hralo, ako sme spomínali návštevu mladej dámy. Z Pruského príde predstaviť svoje umenie Divadlo HUGO, tohtoročný víťaz celoštátnej prehliadky „Belopotockého Mikuláš“ s inscenáciou hry Friedricha Dürrenmatta  NÁVŠTEVA STAREJ DÁMY.

Keď tento súbor prišiel pred troma rokmi s hrou „Kým kohút nezaspieva“ na celoštátnu prehliadku po ich vystúpení začali padať  otázky, ako: „To bolo čo za rachot? Kde boli doteraz? Odkiaľ to sú?“. A odpoveďou bolo v ich súťažnej premiére v Liptovskom Mikuláši umiestnenie v prvej trojke. Toto divadlo tvorí množstvo krásnych, sympatických a skromných ľudí a vedie ich  talentovaný režisér Andrej Škvaro. Divadlo robia preto, lebo ich to baví. Už viac rokov pôsobia v letných sezónach na trenčianskom hrade, kde robievajú rôzne skeče a hradné príbehy. Vo svojom portfóliu majú aj muzikál Perinbaba. A sympatické na nich je aj to, že sú trpezliví a svoje inscenácie predstavia na verejnosti len vtedy, keď je všetko vyšperkované a hotové.

Čoho všetkého sú schopné postavy tragikomédie Friedricha Dürrenmatta?

Ak ľudia prestanú milovať svojich blížnych, ak sa nerešpektuje prikázanie ochraňovať slabších, ak dôjde k výsmechu inštitúcie manželstva, ak je oklamaný súd a mladá je matka uvrhnutá do nešťastia, tak vtedy je ohrozená aj sloboda. Tieto slová sú mottom hry, ktorá je v prenesenom význame zrkadlom súčasnej spoločnosti a je stále aktuálna. Je výpoveďou o podplatiteľnosti sveta, resp. človeka, o tom ako moc peňazí likviduje ľudskú morálku… Je to  komédia s tragickým koncom a keď si ju divák pozrie, zrejme sa len trpko pousmeje a bude chvíľu uvažovať nad tým, či sú peniaze skutočne takým motorom k nehumánnosti. A pravdepodobne dá autorovi za pravdu a prizná si, že by možno konal rovnako, ako postavy v hre. Čiže je aktuálna aj dnes.

Na obe predstavenia ste všetci srdečne pozvaní vo štvrtok 20. septembra 2018.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu