Máme dobrý program a máme to za pár

MÁME DOBRÝ PROGRAM A MÁME TO ZA PÁR
alebo
DIVADELNÁ CHALUPKA SA UŽ NA VÁS TEŠÍ

Keď som písal prvý článok o tohoročnej DIVADELNEJ CHALUPKE mal som pocit, že sa načakám, kým sa to všetko rozbehne. Veď „chalupka“ je ešte ďaleko. Nuž a v ostatných dňoch neviem čo sa deje, ale svet je veľmi rýchli. Zbehlo to zbesilým tempom a dnes, keď ste otvorili toto číslo MY-Horehronie, je to tu. Veď členovia domáceho súboru J. Chalupku už balia svoje kostýmy, rekvizity a techniku, aby mohli popoludní spokojne vyraziť na prvé festivalové predstavenie do Polomky. A v synagóge a sále už dnes nastane príprava na zajtrajšie predstavenia. Ani som sa nenazdal a do vašich obľúbených novín zase niekoľko mesiacov písať nebudem. Ale ako to tak vidím, nebude to večnosť a onedlho začnem opäť. Veď Vianoce sú za dverami. Ozaj, máte už darčeky?

Mladí herci z Topoľčian sa vrátili do minulosti svojho mesta.
Úplný Gogoľ v akcii
Život píše zvláštne veci
šesť hercov a 8 postáv

Šesť večerných predstavení sa uskutoční od zajtra 19. septembra až do piatku 21. septembra 2018. Tri z nich, so začiatkami o 17.30 v breznianskej synagóge a o 19.30 v sále MsDK.

ŽIDOVKA – 19. setembra 2018 o 17.30 v synagóge

Mladá režisérka Daniela Koťková, ktorá so svojimi mladými nádejnými hercami z Divadla Columba Topoľčian pripravovala viac ako pol roka svoje úspešné predstavenie. Výnimočnosťou tohto príbehu je to, že pri svojom výskume našli rodinu  Schönfeldovcov, ktorá je zaujímavá práve tým, že je v bývalom Československu jediná, ktorá kompletne prežila.

HRA NA ĽUDA ONDREJOVA – 19. setembra 2018 o 19.30 v sále MsDK

Aj v Brezne dobre známy režisér Matúš Oľha je aj pedagógom na Akadémii umení v Banskej Bystrici. So svojimi študentmi herectva pripravil inscenáciu veľmi blízku regiónu Horehronia. Dej hry sa odohráva v päťdesiatych rokoch minulého storočia v Čiernom Balogu, kam prichádza autor „Zbojníckej“ mladosti spisovateľ Ľudo Ondrejov. Hoci doba nebola veselá, inscenácia je spracovaná s nadhľadom a ponúka okrem dokumentárnych momentov aj množstvo rázovitých postavičiek a postáv v zaujímavých situáciách.

MANŽELSKÁ PORADŇA – 20. septembra 2018 o 17.30 v synagóge

            Cekom malého divadla zo Starého Tekova prichádza tento rok na „chalupku“ s kabartnou hrou, v ktorej sa pobavíme na téme manželských vzťahov, nevery partnera. To všetko však s odstupom a nadhľadom a peknými pesničkami v podaní kapely Implantáty.

NÁVŠTEVA STAREJ DÁMY – 20. setembra 2018 o 19.30 v sále MsDK

            Divadlo Hugo z Pruského prichádza na DIVADELNÚ CHALUPKU po prvýkrát. Predstavia sa so známou hrou významného dramatika  Friedricha Dürrenmatta NÁVŠTEVA STAREJ DÁMY, získali v tejto sezóne všetky vavríny na súťažných prehliadkach. Hra je výpoveďou o podplatiteľnosti sveta. Komédiou s tragickým koncom.

ÚPLNÝ GOGOĽ – 21. septembra 2018 o 17.30 v synagóge

            Divadlo VHV z Báčskeho  Petrovca patrí k Divadelnej Chalupke od samého začiatku. Vybrali si námet od N. V. Gogoľa Ženba. Neboli by to však Petrovčania, aby nehľadali zaujímavú formu svojej inscenácie. Hra je plná dvojzmyslov zo sveta mužov a žien. A táto téma prináša vždy záruku zábavy

FÓBIE – 21. septembra 2018 o 17.30 v sále MsDK

            Profesionálni umelci z martinského SLOVENSKÉHO KOMORNÉHO DIVADLA radi chodia účinkovať na náš festival. Na záver festivalu zahrajú svoju najnovšiu bláznivú komédiu FÓBIE. František Výrostko, Eva Gašparová, Alena Pajtinková (pre mladé pulikum známa aj ako Zita Rigondeaux z kapely Bijoterrier), Lucia Jašková, Tomáš Grega a Tomáš Mischura rozohrajú príbeh prípravy jednej svadby, ktorá sa možno ani neudeje.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu