Máš pocit, že už nič nezmeníš, že všetko je už dané

MÁŠ POCIT, ŽE UŽ NIČ NEZMENÍŠ, ŽE VŠETKO JE UŽ DANÉ
alebo
MARTINSKÍ PROFÍCI PRICHÁDZAJÚ OPÄŤ DO BREZNA

Martinskí herci zo Slovenského komorného divadla radi účinkujú aj na doskách inšpiratívneho festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA. A my všetci, ktorí sme videli ich inscenácie v minulosti (Zabudni na Hollywood, Kumšt, narodnycintorin.sk) vieme, že na predstavenia tohto výnimočného profesionálneho divadla sa oplatí prísť. V tomto roku prichádzajú s takmer bláznivou komédiou FÓBIE a tešia sa na vás.

Alena Pajtinková a Tomáš Grega ako nevesta Klára a ženích Klement – Svadba bude alebo nebude? To je otázka.

Pripravuje sa svadba. Celkom obyčajná vec pre nezainteresovaných, no veľký stres pre aktérov. Patrí to k tomuto životnému kroku. No čo ak nádejný ženích so svojou nevestou zistia, že sa vlastne ani nechcú zobrať? Alebo majú obavu z následkov tohto životného rozhodnutia. Takzvaná gamofóbia je nekontrolovateľným strachom z manželstva. Úzkosťou z manželstva trpia najmä mladí muži, ale je čím ďalej mladých žien s podobnými obavami. Usadiť sa v „tradičnom“ vzťahu s jednou osobou vyvoláva obavy, že prídeme o nové, možno kľúčové zážitky, ktoré na nás niekde vo svete čakajú. A fóbia, ako vyšitá  je na svete…

Režisér Lukáš Brutovský so svojim tvorivým tímom siahol po komédii významného súčasného nemeckého dramatika  Davida Gieselmanna FÓBIE. Autor sa narodil v Kolíne v roku 1972, ale vyrastal v Darmstadte, kde začínal ako herec a režisér v amatérskom divadle. Jeho hru Holuby uviedlo vlani na našom festivalovom pódiu žilinské Mestské divadlo. O hre FÓBIE sám autor hovorí: Väčšina mojich postáv, teda aj v hre FÓBIE čelí po prvý raz v živote situácii, kedy si kladú otázku, či si zvolili správnu cestu. Toto v sebe nesie dramatickú situáciu a je to dobrý predpoklad vystavať dobrú komédiu.

Hra FÓBIE je bizarnou mozaikou dramatických a pseudodramatických situácií okolo sobáša. Je ironickým komentárom krízy medziľudských vzťahov, grotesknou štúdiou neschopnosti komunikovať – a to nielen medzi zúfalými snúbencami, ale aj medzi ich rodičmi a priateľmi. Hra ponúka hercom osem postáv pre šesť vynikajúcich komediálnych hercov. A Fratišek Výrostko, Eva Gašparová, Alena Pajtinková (pre mladých známa aj ako Zita Rigoneaux z kapely Bijouterrier – poznámka autora), Lucia Jašková, Tomáš Grega a Tomáš Mischura sú výborní komediálni herci, o čom sa budete môcť presvedči v záverečnom predstavení DIVADELNEJ CHALUPKY v piatok 21. septembra 2018 o 19.30 v Sále MsDK.

Maroš Krajčovič
dramaturg festivalu

Lucia Jašková okrem výborného hereckého výkonu aj výborne zaspieva
Eva Gašparová (vľavo) rozohráva herecký koncert v dvojúlohe matiek. (vpravo Alena Pajtinková)
Mužské trio protagonistov – (zľava: František Výrostko, Tomáš Mischura a Tomáš Grega)
Šesť hercov a osem postáv v komédii FÓBIE