Moderná Chalupka

Moderná Chalupka

Magický symbolizmus čísla 13 z minulého ročníka sa síce číselne pominul, no samotnému festivalu na čare neubudlo. Štrnásť rokov je na pomer človeka krátka doba, na pomer festivalu to ale predstavuje dobre sa rozbiehajúcu tradíciu. To však neznamená, že by Chalupka nekráčala s dobou. Každý ročník je iný a tohtoročný sa niesol hlavne v duchu modernej doby a tak sa aj náš festival rozhodol vyskúšať niečo, s čím má skúsenosti najmä mladá generácia. Reč je o sociálnych sieťach. Naši pravidelní návštevníci už Chalupku verne poznajú a tak bol cieľ jasný: dostať do divadla nových, mladých ľudí. Pomocou nám bol festivalový Facebook a Instagram, kde mohli potenciálni diváci sledovať prípravy festivalu, súťažiť o vstupenky a celkovo sa dostať k festivalu bližšie. Festival, ktorému okrem prívlastkov inšpiratívny a divadelný, neoficiálne pribudol aj moderný, sa tak mohol začať.

Štrnásty ročník festivalu Divadelná Chalupka neoficiálne otvoril v dome kultúry v Polomke domáci divadelný súbor Jána Chalupku, ktorý festivalu poskytol nielen meno po jeho zakladateľovi ale aj organizačnú pomoc. Chalupkovcov, ktorí napriek statusu ochotníkov predvádzajú skoro profesionálnu úroveň, nemilo zaskočili technické problémy osvetlenia, ktoré však aj pre spomínanú profesionalitu šikovne využili vo svoj prospech a divákom tak pripravili špeciálnu edíciu ich inscenácie Trinásta hodina.

Deň oficiálneho otvorenia festivalu sa začal inscenáciami pre najmenších divadelných obdivovateľov. Do škôlok na Hradbách a Mazorníkove ich prišla navštíviť zlá princezná alebo inak povedané, Divadielko Concordia z Banskej Štiavnice. Deti sa tak aspoň na moment ocitli v ich obľúbenom svete rozprávok.

Divadlo je lákadlom nielen pre deti, ale aj pre starších žiakov a študentov, ktorí či už v synagóge alebo v kultúrnom dome v Podbrezovej ocenili talent svojich rovesníkov. Mladí divadelníci svojou prítomnosťou v programe festivalu predstavujú svet ich očami už od prvého ročníka festivalu a v tejto tradícii sa pokračovalo aj tento rok. Divadelný súbor Columba z Topoľčian a Divadlo mladých LuNetrDlo z Partizánskej Ľupče (inscenácia Ženský zákon) dokázali, že kvalita divadla sa nemeria vekom. DS Columba si svoju autorskú inscenáciu Židovka zahrali aj pre širokú verejnosť vo večernom predstavení v synagóge, kde režisérku Danielu Kotkovú s jej súborom diváci ocenili úprimným potleskom a pochopením. Večer ako návštevníkov, tak aj organizátorov a účastníkov čakalo oficiálne otvorenie štrnásteho ročníka inšpiratívneho festivalu Divadelnej Chalupky. Plnú sálu privítala hymna festivalu o kočovných hercoch a moderátor Július Obernauer (DSJCH). Už tradične k sebe prizval primátora mesta Brezno Tomáša Ábela a predstaviteľov hlavných organizátorov festivalu, riaditeľku Stredoslovenského osvetového strediska, Máriu Palúchovú a predsedu Divadelného súboru Jána Chalupku, Gabriela Obernauera, aby spolu popriali festivalu len to najlepšie a oficiálne ho zahájili.

S pribúdajúcimi hodinami pribúdal aj vek divadelných hercov a po oficiálnom otvorení sa divákom predstavili študenti 3. ročníka bakalárskeho a 1. ročníka magisterského štúdia Akadémie Umení z Banskej Bystrice. Bystričania si pre divákov pripravili inscenáciu, ktorej námetom bola próza Petra Kováčika z Čierneho Balogu, Hra na Ľuda Ondrejova. Zaujať mohla najmä scéna a funkčné zapojenie svetiel a tieňov, ktoré hru neobyčajne ozvláštnili.

Po prvnom, pomerne náročnom dni plnom nových skúseností, organizačný tím pozostávajúci z 25 divadelných nadšencov s odhodlaním zahájil druhý deň festivalu. Štvrtkové doobedie patrilo detskému divadlu. Z Novej Dubnice za divákmi pricestovalo detské divadlo Bebčina, ktoré s režisérkou a učiteľkou Miriam Martinákovou predstavilo dve inscenácie. Mladší divadelníci navštívili okolité obce s hrou Kto šetrí má… a starší si v mestskej sále zahrali hru menom Nech lietajú, ktorá bola, ako v mnoho prípadoch našich
účastníkov, inšpirovaná knihou. Bebčina zvolila knihu Etgara Kereta. Jedinečnou bola spolupráca vo forme dvojpredstavenia s Detským divadelným súborom Dobrovíťazí s ich inscenáciou Tri muchy jednou ranou. Detské divadlo z Martina s príznačným názvom Drobátka sa predstavili so svojim divadelným debutom. Súbor vznikol len minulý rok, keď si pod vedením režisérky Pavlíny Musilovej žiaci ZUŠ Pavla Mudroňa naskúšali predstavenie na vianočný koncert. Na Divadelnej Chalupke sa predstavili so známou inscenáciou Osmijankova rozprávka o najlepšej princeznej.

Večerné predstavenie v synagóge zahrali na Divadelnej Chalupke už dobre známi herci Celkom malého divadla zo Starého Tekova, ktoré, ako naznačuje už samotný názov, tvoria len manželia Ria a Peter. Tento rok sa však rozrástli o nečakaných pomocníkov, hudobnú skupinu Implantáty. Zapojenie hudby však nebolo jedinou novotou. Herci zapojili aj divákov a vytvorili tak skutočný dojem manželskej poradne, ktorá predstavuje aj názov inscenácie. Festival navštívili aj tohtoročný víťaz celoštátnej prehliadky Belopotockého Mikuláš, Divadlo Hugo z Pruského s ich Návštevou starej dámy. Mladí, energickí herci si pod režisérskym dozorom Andreja Škvara pripravili inscenáciu, ktorá zaujala okrem výraznými kostýmami a profesionálne pôsobiacou scénou aj nastavením zrkadla dnešnej dobe. U divákov sa Divadlo Hugo stretlo s veľkým úspechom, potleskom a očakávaním, či piatok prinesie aspoň rovnako dobrý kultúrny zážitok.

Záverečný deň festivalu si pre našich divákov pripravil menej nabitý program, no ako sa hovorí, kvalita prevyšuje kvantitu a inak tomu nebolo ani u nás na festivale. Deti sa s navrátilým Divadielkom Concordia preniesli do orientálneho sveta Sultána a prefíkanej princeznej plného ponaučení a piesní. Ako minulý, tak aj tento ročník mal festival medzinárodnú účasť, konkrétne Divadlo VHV zo srbského Báčskeho Petrovca, priateľov domáceho DS Jána Chalupku. Okrem lásky k divadlu hercov oboch súborov spája aj spolupráca s režisérom Ľuboslavom Majerom. Vojvodinskí Slováci tento rok predstavili klasiku menom Úplný Gogoľ, no námet bolo jediné klasické, čo by ste v inscenácii našli. Na jednoduchej scéne sme mohli vidieť rozdielny pohľad oboch pohlaví na tému vydaja, resp. ženby v komediálnom duchu, ktorá úprimne pobavila snáď každého prítomného v synagóge. Večerné piatkové predstavenie pokračovalo v duchu komédie a svadby. Slovenské komorné divadlo z Martina si pripravilo nemeckú komédiu Davida Gieselmanna Fóbie. Osem postáv, ktoré však stvárnilo šesť profesionálnych hercov, nám postupne na efektívne meniacej sa scéne predstavovali svoje túžby, dilemy a hlavne fóbie. Brezňania dobré divadlo vedeli oceniť snáď vždy a veľkým potleskom to dali najavo aj našim posledným hosťom, čo dalo za štrnástym ročníkom Divadelnej Chalupky finálnu bodku.

Divadlo na Slovensku tvorilo a stále tvorí dôležitú súčasť našej kultúry. Z toho dôvodu je dôležité, aby existovali ľudia, ktorí ho budú aj naďalej rozvíjať a medzi takých rozhodne patria organizátori festivalu. Stredoslovenskému osvetovému stredisku v Banskej Bystrici, mestu Brezno a jeho Technickým službám a Divadelnému súboru Jána Chalupku s jeho Štúdiom mladých patrí veľká vďaka, že obetovali svoj čas, ktorého má v dnešnej dobe každý málo, úsilie a určite aj kúsok seba, aby mohol festival pokračovať v tradícii a osláviť svoj štrnásty ročník. Poďakovanie patrí aj M-klubu, dobrovoľníkom a každému, kto či už účasťou alebo akoukoľvek formou prispel k úspešnému priebehu festivalu. Na začiatku bol nápad a ten sa, samozrejme, nezaobíde bez finančnej podpory, ktorú poskytol Fond na podporu umenia, sponzori a podporovatelia, bez ktorých by skvelý nápad ostal len nápadom. Ďakujeme aj návštevníkom a účastníkom, bez ktorých by ani samotný nápad nikdy nevznikol.

Katarína Kopčanová
Divadelný súbor Jána Chalupku