Nečakaj kým svet príde za tebou

NEČAKAJ KÝM SVET PRÍDE ZA TEBOU. VSTAŇ A PRÍDI SI UŽIŤ ČLOVEČINU
alebo
UŽ 13. ROČNÍK INŠPIRATÍVNEHO FESTIVALU DIVADELNÁ CHALUPKA V BREZNE

Michal Novák z Divadla Commedia ako dôstojník ČA

Prázdniny sa prehupli do svojej druhej polovice a v tomto čase sa už niekoľko rokov prihovárajú organizátori (Stredoslovenské osvetové stredisko B. Bystrica a DSJCH mesta Brezno) k Vám, milí čitatelia. Informujú nás o tom, aký program pripravili na septembrové dni, kedy sa naše mesto stane na pár dní festivalovým mestom. Inšpiratívny festival s medzinárodnou účasťou DIVADELNÁ CHALUPKA 2017 sa bude v tomto roku konať v dňoch 20. až 22. septembra. Z nášho pohľadu musíme skonštatovať, že program bol v každom ročníku veľmi zaujímavý a o trinástom ročníku, ale aj o predošlých ročníkoch sme sa porozprávali s dramaturgom festivalu a metodikom pre divadlo v SOS Marošom Krajčovičom.

Aj sprievodné podujatia patria k Divadelnej Chalupke
A takto, pivom sa otváral nultý ročník festivalu (zľava: Laco Vagaday a moderátori Tomáš Pohorelec s Jarom Janíčkom)

MY
Mnohí naši čitatelia si už september bez Divadelnej Chlaupky ani nevedia predstaviť. Názov festivalu zľudovel a hovorí sa o ňom ako o „chalupke“. „Chalupka“ sa stala už súčasťou kultúrneho života v Brezne. Aký je Váš pohľad, ako jeho zakladateľa na začiatky festivalu?


MK
Priznám sa, som rád, že festival má už trinásť rokov. Keď sme ho s našou riaditeľkou Máriou Palúchovou a Lacom Vagadayom zakladali, v žalúdkoch nám „poletovali motýliky“. ☺ A po prvom, teda nultom, ročníku sme si povedali, že to stálo za to a chceme v tom pokračovať. Zorganizovaním festivalu sme naplnili svoje sny. Samozrejme, že boli aj ťažšie chvíle, ale to patrí k veci a aj preto som rád, že sa to všetko podarilo a darí sa ďalej. Teší ma aj to, že z roka na rok sa rozrastá aj počet našich podporovateľov, ale najviac, a nielen mňa uspokojuje, že divadelné súbory
sa k nám radi vracajú a dokonca sa nám so svojimi inscenáciami už ponúkajú.


MY
„Chalupka“ má vo svojom podtitule, že je inšpiratívny a aj so zahraničnou účasťou. Čím nás bude tohoročná ponuka inšpirovať?

Nielen výtvarne pôsobivá inscenácha púchovského Divadla Homo Fuge „Sir Halewyn“
Absolventky workshopov s Marošom Krajčovičom sa predstavili študijnou inscenáciou „Strašidlá z planéty Bort“

MK
Myslím si, že toho bude viac. Aj zábavné, ale tradične sme zaradili do programu aj „kusy“, ktoré divákovi otvoria priestor na premýšľanie. Inscenácie budú veľmi rôznorodé a to platí pre všetky vekové kategórie. Napríklad dve detské divadlá (MoDRé TraKy z Vráblí a Hugo z Banskej Bystrice) prinesú veľmi zaujímavo spracované témy o slobode a zodpovednosti jednotlivca. Naproti tomu deti zo Starého Tekova prinesú veselšie hry, ktoré sa budú krútiť o klamstve a jeho krátkych nohách. 🙂 No a novinkou bude aj predstavenie tohoročného zahraničného hosťa. Po prvýkrát predstavíme aj divadelníkov z Poľska. Uvidíme veľmi kreatívnu inscenáciu „Mamina, čo je to za vtáča?“ (Mamusiu, coz to za ptaszek?) v podaní skvelej herečky Igy Jambor-Skupniewicz, zakladateľky a vedúcej osobnosti divadla Teatr Agrafka z Chmelna. A len malá poznámočka: Netreba sa obávať jazykovej bariéry. Text je aj Slovákovi veľmi dobre zrozumiteľný, ale o Ige ešte určite budeme vašich čitateľov informovať, pretože vzniká partnerstvo spomínanej Agrafky a Štúdia mladých pri DSJCH.


MY
V predošlých sezónach sa na festivalových „doskách“ objavovali aj populárne osobnosti
slovenského divadla. Spomenme napríklad Zuzanu Kronerovú, Božidaru Turzonovovú, či Kamilu Magálovú a ďalších. Môžeme sa aj v tomto roku tešiť na známe tváre?

Divadlo Gasparego z L. Mikuláša v synagóge v inscenácii „Papagáje chrobáky nežerú“
Brezňan Matej Struhár zaujal svojou monodrámou „Purgatórium“

MK

Určite áno, i keď mená tohotočných hviezd a hviezdičiek sú na rozdiel od spomínaných divadelných dív na začiatku svojej aj keď už bohatej kariéry. Určite k nim patrí herec Jano Dobrík. On však na na našom festivale nebude účinkovať po prvýkrát. Tohto banskobystrického rodáka ste už mohli vidieť v hrách Mestského divadla v Žiline „Na skle maľované“, či „Jánošík 007“. Poznáte ho však aj z televíznych projektov ako napr.: Prvé oddelenie, Odsúdené, Divoké kone a iných. Chcel by som však oznámiť, že na našom festivale si budeme môcť vychutnať aj umenie Nového divadla z Nitry, ktoré vzniklo nedávno odchodom zo nitrianskeho Starého divadla. Táto partia sa nám predstaví
oceňovaným titulom „Anna Franková“. Ale ako som už spomínal o oboch divadlách ešte
prinesieme samostanté články.


MY
A čo domáce, breznianske divadlo? Predstaví sa na festivale, ako bývalo dobrým zvykom?


MK
No na našich priateľov a spoluorganizátorov nemôžeme nikdy zabudnúť. Zaradili sme ich do programu hneď na úvod festivalu. Určite si vaši čitatelia všimli, že v MsDK práve prebieha rekonštrukcia sály. No a festival dostal tú česť, že nová sála sa bude krstiť práve 20. septembra a „chalupkovci“ pri tom predsa nesmú chýbať. Veď je to ich domovská scéna. A na otvorenie možno príde aj… Ale nepredbiehajme. 🙂


MY
No a máte pre nás aj nejaké novinky?


MK
☺ Áno v tomto ročníku ich bude viacero. Jednou z hlavných noviniek je rozšírenie radov spoluorganizátorov. Otvorili sme priestor mladým. Novým spoluorganizátorom bude kolektív obnoveného, kedysi presláveného M-Klubu pod vedením režiséra Miša Réckeho v úzkej spolupráci s členmi Štúdia mladých pri DSJCH. ☺ Predsa tu nebudeme večene. ☺ Omladzuje sa však aj partia hlavného spoluorganizátora DSJCH. Ďalšie novinky sa budú týkať propagácie. Vaši čitatelia si budú môcť pozrieť bližšie informácie o festivale a jeho programoch, zalistovať si v Galérii z histórie festivalu na našej novej webovej stránke no a samozrejme aj na Facebooku a iných sociálnych sieťach. Takže vás pozývame kliknúť si na naše stránky.