PRÍBEHY, PRÍBEHY, PRÍBEHY

alebo DETSKÍ HERCI DOKÁŽU DIVY

Slovo „divadlo“ je vraj odvodené od slova „dívať sa“. Nepopieram. Je to celkom výstižné. Mňa však fascinuje v divadle niečo oveľa väčšie a silnejšie. Rád sa „divím“ tomu, na čo sa dívam. Keď um tvorcov dokáže divákov svojou šikovnosťou, umom a divadelným trikom doslova udiviť. Rád sa divím keď sa dívam. Nielena divadlo, ale aj na bežný život, ktorý je vlastne tou najväčšou inšpiráciou a divom pre umenie.

            Trochu osobný úvod, čo poviete? Ale ak už hovoríme o zážitkoch, ktoré nám divadlo dokáže poskytnúť musíme si pripomenúť najmä tých najmenších tvorcov, ktorí svoje postavičky a príbehy berú s čistotou dušou. Nepýtajú honorár, ten im dáte vy – diváci vo svojom potlesku. My, organizátori im ho dávame vo forme dobrej a priateľskej atmosféry a v nových zážitkoch. A ludská dépeháčka sa nám vracia aj tento rok. Deti z DDS Bebčina z Novej Dubnice nám odkázali, že sa do Brezna tešia aj tento rok, lebo na „chalúpke“ je lepšie ako v Šali, kde sa každoročne koná vrcholná celoštátna prehliadka detského divadla.

 

            Na našom festivale sa snažíme dávať príležitosť čo najviac detským súborom. Aj preto spájame predstavenia dvoch-troch divadielok do jedného predstavenia. V tomto roku pôjdu, po svojej vlaňajšej  trase  DDS Bebčina z Novej Dubnice s vtipnou inscenáciou pod vedením režisérky Mirky Martinákovej ALE SME SA NAROBILI. A veru sa aj narobili, veď sa hrali na nás dospelých. A tak ako od obcí, krajov, ale aj celoslovensky vznikne opozícia, ktorá bojuje proti koalícii. A je to parádne zrkadlo dospelého sveta. Spolu s nimi sa v Závadke, Polomke a Čiernom Balogu predstavia aj decká z DDS Drobátka z Martina. Ich režisérka Pavla Musilová sa s nimi v tejto sezóne hrala podľa literárnej predlohy T. Janovica DREVENÝ TATO. Hovorí sa, že silná predloha je pre divadlo časovanou bombou. V prípade malých martinských hercov to však bol odrazový môstik k hravému divadelnému príbehu a detskí diváci, aj panie učiteľky zo všetkých troch spomínaných obcí sa majú na čo tešiť.

Starší rovesníci z Brezna a Podbrezovej sa budú mať tiež na čo tešiť. Uvidia tiež dvoj predstavenie a na našom festivale prvýkrát medzinárodné. Predstavia sa deti z Divadla Atď. pri ZUŠ Z. Parákovej v Žiari n. Hronom a ukrajinské divadlo „Malý princ“ z Paláca detí a mládeže z mesta Rivno zo severu Ukrajiny. Ako sme prišli na takéto spojenie? Veľmi jednoducho. Obe inscenácie režíroval Peter Luptovský. Divadlo Atď. prichádza s inscenáciou, ktorej inšpiráciou je poviedka D. Heviera SMÚTOK ZA JOHNOM LENNONOM. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo prežíva obyčajná guľka-projektil, ktorou vrah ukončil život rebelantského „bítlskáka“. Inscenácia je plná energie, ktorá vychádza nielen zo samotných detí v mnohých roliach, ale aj z nezabudnuteľnej hudby z Lennonovej tvorby a skupiny The Beatles. A keď som v úvode písal o forme honorároch pre deti a o pridanej hodnote pre tvorcov, len malá poznámka. Po predstavení som na chodbe začul decká, ktoré inscenáciu videli ako sa udivene rozprávajú. Spoznali pesničku „Love“ a prekvapilo ich, že túto pieseň nevymysleli chlapci z Hexu pre reklamu mobilného operátora, ale ten John, neviemakosavolá.

„Smútok za Johnom Lennonom“ je príbeh plný energie a hravosti
Ocitneme sa aj na Žltej ponorke

Prvý detský zahraničný hosť nášho festivalu – Teatr Maleňky princ (po slovensky Divadlo Malý princ – viem, že to viete, ale predsa…) prichádza z mesta Rivno, zo severu Ukrajiny. Teda len jeho časť, lebo v Paláci detí a mládeže v divadelnej sekcii pracuje pod týmto názvom viacero kolektívov rôznych generácií. Táto inscenácia je vytvorená tiež na základe literárnej predlohy, poviedky DRUHÁ MLADOSŤ, z autorskej dielne Iľfa a Petrova. Je to príbeh odohrávajúci sa v mestečku Zvonarsk (Ukrajinská obdoba Kocúrkova), kde miestny exot objaví termálny prameň. Miestny doktor je presvedčený, že tento prameň lieči všetky choroby od výmyslu sveta. A občania, začínajú budovať budúce svetovo uznávané kúpele a všade prítomné vrany sledujú smelé podnikateľské zámery Zvonarčanov. Až… Ale to už  prezrádzať nebudem. Diváci by sa potom nemali čomu diviť.

„Džerelóóó,… žriedlóóó, žriedlóóó“, tešia sa obyvatelia mestečka Zvonarsk
Postavíme kultúrny dom a prídu operní umelci až z… zo všadiaľ.

Možno si poviete, že ako budete rozumieť divadlo v ukrajinčine. Netreba mať obavy. Príbeh je divadelne zrozumiteľný a pred predstavením dostanú diváci pár návodov k tomu aby celé predstavenie pochopili a určite sa na ňom aj zabavia.

            Do začiatku XV. ročníka inšpiratívneho festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA s medzinárodnou účasťou je ešte nejaký ten týždeň v budúcom čísle vám predstave divadlá mladých.

 

                                                                                                                                                                     Maroš Krajčovič