SEPTEMBROVÝ SVIATOK DIVADLA

alebo DIVADELNÁ CHALUPKA NA HOREHRONÍ

Inšpiratívny festival s medzinárodnou účasťou sa od svojho začiatku snažil prinášať divadelné umenie nielen do Brezna, ale dlho bol jediný festival, ktorý vyvážal divadelné umenie aj do okolitých obcí. A pre organizátorov festivalu bolo zadosťučinením, keď sa napríklad vrátili deti z divadla Minetrdlo po vystúpení v Čiernom Balogu a s veľkou dávkou emócií sa rozhovorili o tom, ako sa detskí diváci tešili z ich vystúpenia. Veď prvýkrát v živote videli farebné svetlá v ich sále. A po rokoch nás každý rok naplní radosťou, keď prídeme za riaditeľkami škôl s novou ponukou a ony nás privítajú so slovami: „No kde ste? Už sme sa báli, že tento rok divadlo nebude.“ Nuž a takýchto príjemných reakcií každý rok pribúda.

Už niekoľko rokov sa snažíme vysielať do okolitých obcí nielen detské divadelné súbory, ale aj dospelých divadelníkov, či zahraničných hostí so svojimi inscenáciami. Už spomínaný Čierny Balog, aj Hronec mali možnosť vidieť Slovákov z Vojvodiny. Polomka, Podbrezová privítali v rámci festivalu breznianskych divadelníkov, tranvské divadlo J. Palárika, Medzibroďanov, divadelníkov z Partizánskej Ľupče. Niekoľko rokov sa festival konal aj v Hriňovej, či Tisovci. A inak to nebude ani tento rok. 

Bisťu, dedina! Kto bude nový starosta?

Do Čierneho Balogu a Polomky mieria v tomto pätnástom ročníku kroky ochotníkov z Ráztoky – DOS Ráztočan. Tento súbor je už roky známy, že sa venuje najmä vlastnej autorskej tvorbe, ktorú zabezpečuje režisérka Zuzka Vaníková. Pred niekoľkými rokmi napísala hru zo svojej vlastnej skúsenosti starostky Bisťu dedina. Táto komédia mala nesmierny úspech a súbor ju reprízoval skoro päťdesiat krát. A diváci sa samozrejme dožadovali pokračovania. Dočkali sa. Zuzka Vaníková napísala hru BISŤU DEDINA – VOĽBYJe to opäť komédia z dedinského prostredia v 

 období, kedy sa pripravujú voľby starostu. Inscenácia stavia na jasných charakteroch postáv, ktoré sú písané priamo na jednotlivých hercov a preto sú veľmi presvedčivé. Podobne, ako aj dramatické a komické situácie. Hra je plná zvratov, záhad a humoru. Ako to všetko dopadne? To uvidia diváci v spomínaných obciach vo svojich kultúrnych domoch. 

DIVADELNÁ CHALUPKA je festival s prívlastkom inšpiratívny a preto vyhľadáva aj iné pirestory, kde sa môže hrávať divadlo. Aj preto sme do programu zaradili jarmočnú komédiu dvoch známych protagonistov z Medzibrodu – Ďura Haviara a Tomyho Pohorelca. Ich inscenáciá LEGENDA (JÁNOŠIKOWA?) už podľa názvu napovedá, že pôjde o komédiu na starú známu tému. Haviar s Pohorelcom si s chuťou zahrajú v mestskom parku v Brezne príbeh národného hrdinu, ktorý vlastne ani hrdinom nechcel byť.

Tomáš Pohorelec a Juraj Haviar to poriadne rozpália
Keď dvaja herci zahrajú celú dedinu...

Diváci uvidia, ako dvaja šikovní herci so svojimi medovníkovými bábkami, vtipnými pesničkami a množstvom gagov. Pozývame Vás teda v posledný festivalový deň o 16.00 do mestského parku v Brezne zabaviť sa s medzibrodskými kočovníkmi.

Častým účastníkom festivalu býva TEATRO NELINE z Budmeríc a jeho principálka a herečka Nela Dušová. Jej rozprávky poznajú hlavne najmenší diváci. Nela chodí za nimi priamo do škôl a škôlok. V tomto roku prichádza so známou slovenskou rozprávkou STOLČEK, PRESTRI SA!. Inscenácia je plná prekvapení. Ako to v jej inscenáciách býva zvykom aj „stolček“ je aj po scénickej stránke spracovaný invenčne a okrem Neli a jej bábok hrajú aj dômyselne pripravené rekvizity a scéna. Deti v škôlkach sa majú na čo tešiť, veď teta Nela im zahrá veselý príbeh jedného lenivého Janka, ktorý keď chce získať svoju lásku Aničku, bude musieť toho veľa preskákať.

Teta Nela Dušová a jej malí herci
Keď máš zázračný stolček...

Na festivalovom pódiu v sále MsDK sa po prvýkrát v Brezne predstaví štátne Bábkové divadlo Žilina. Už niekoľkokrát sme sa pokúšali toto špičkové divadlo zaradiť do programu Divadelnej Chalupky. Ale zladiť termíny sa podarilo až tento rok. Žilinčania prídu tiež s dobre známym rozprávkovým príbehom. ŠKAREDÉ KÁČATKO.  Režisér Šimon Spišák je breznianskemu mladému publiku tiež známy a jeho inscenácie sú vždy veľmi zaujímavé a svojské. Príbeh na o tom aké je to byť „iný“, akú váhu majú slová, či môžeme svojím konaním ovplyvniť život ľudí okolo nás a ako, to sa decká dozvedia v hre plná hravosti i humoru. 

Zrodili sa kačičky…
Bude sa na čo dívať aj sa čomu diviť

Inscenácia na motívy slávneho dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena a jeho svetoznámej rozprávky o škaredom káčatku, z ktorého sa jedného dňa stala krásna labuť prichádza do Brezna. A herci Jozef Abafi, Ján Demko, Matej Valašík a Juliána Hamranová sa už teraz tešia a veria, že ich hra  si získa si srdcia divákov.              

 

                                                                                                                                                         (mrk)